Красиві «сланцеві» дахи з плоского шифера

А якщо з плоского шиферу зробити покрівлю, яка буде виглядати так само дорого, як і сланцева? Така думка відвідувала багатьох будівельників і є навіть приклади реалізації таких сміливих ​​ідей.

Якщо простежити еволюцію матеріалу під назвою «азбестоцементні хвилясті листи» (те, що до сих пір називається шифером), то між натуральним сланцем і цими листами якраз таки і знаходиться матеріал, іменований «асбестоцементна покрівельна плитка», який свого часу став замінником натурального сланцю (це його в Європі спочатку називали шифером). Покрівельну плитку досі можна зустріти на старих будинках в Польщі, Німеччині, Бельгії. Зараз для імітації сланцю застосовують інший матеріал - сланець з фібробетону.

Плоский шифер в порівнянні з хвилястими листами не часто використовують для покрівель. Однак люди придумали, як з нього зробити подобу сланцевої покрівлі. Всього лишень потрібно нарізати на квадрати (прямокутники), насверлити дірок для кріплення - і готово. Шифер можна пофарбувати в чорний колір - ось вам і «сланцевий дах». Це буде явно дешевше заводського фібробетона, але доведеться попрацювати. Для покрівлі частіше використовують пресований плоский шифер товщиною 6-8 мм. Кроквяний каркас і обрешітку даху підсилюють. Крокви перетином 100 × 150 мм встановлюють з кроком не більше 80-100 см. Як елементи кріплення застосовують саморізи з нержавіючої сталі з прес-шайбою і гумовим ущільнювачем. Шапочки саморізів не заглиблюється, а залишають невеликий зазор, щоб уникнути пошкоджень. Щоб не розколоти лист, отвори свердлять не ближче 70-100 мм від краю.

 

Починаючи будь-які монтажні дії, потрібно подбати про захистну маску та окуляри. Азбест, з якого виробляють шиферний лист, несе потенційну небезпеку для здоров'я людини. Потрапляючи в дихальний шляху і слизові, він дратує їх, викликає кашель, свербіж. Однак азбестовий пил вивільняється тільки під час різання і виготовлення отворів в шифері. Для захисту від пилу під час роботи використовують респіратор, змочений у воді, окуляри. Ось що пише форумчанин, який вирішив поекспериментувати з листами шиферу і зробив покрівлю на дачній будівлі: «Лист шиферу розрізав спочатку болгаркою на 4 частини, а потім електричним плиткорізів з подачею води, щоб було менше пилу. Шиферу товщиною 6 мм достатньо. Здається, що якщо взяти матеріал від різних виробників і змішати, то вийде краще».

Коли всі елементи готові до роботи, важливо правильно їх монтувати. В отриманих плитках необхідно висвердлити отвори під саморізи. Можна застосувати і покрівельний цвях, але саморізи з шайбою або прокладкою в цьому випадку будуть більш зручні, тому що їх не потрібно забивати, що мінімізує шанси розбити шифер.

Чим розкроїти плоский шифер? Тут кілька варіантів:

  • Болгарка. Якщо працювати одному, то від розпилу буде багато пилу, якщо є помічник, він повинен наливати воду на розпилювальних диск і лінію надрізу, що пов'язує частки, перетворюючи їх в бруд; 
  • Алмазний круг. Працюючи з ним, важливо мати захисні засоби. Краї шиферу необхідно буде шліфувати;
  • Електролобзик. Необов'язково мати потужний апарат: чим повільніше він працює, тим простіше буде різати і менше буде пилу. Працюючи з поверхнею шиферу, важливо не тиснути на неї занадто сильно;
  • Різак. За наміченою лінію за допомогою багаторазового проведення різаком збільшується борозна - і в підсумку шифер ламається рівним шматком.

В Івано-Франківську на великому промисловому гіганті ПрАТ Івано-Франківськцемент, який є однин із найбільших у Європі, виготовляють сучасну фіброцементну покрівлю Fibrodah, а в майбутньому планується виготовлення і плоских шиферних пластин, які можна використовувати для покрівлі, облаштування димарів та фасаду.